.

Свою Україну любіть. Любіть її... Во врем'я люте. В останню тяжкую минуту за неї Господа моліть. Т.Шевченко

пятница, 14 марта 2014 г.

« Сутужна, сину мій, вкраїнська справа…» (доба Руїни і руїна людських душ у драматичній поемі Лесі Українки « Бояриня»)
( урок української літератури у 10 класі)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Учитель української  мови та літератури  
                                    Яриш Михайло Анатолійович
 
 
 
 
Тема уроку: « Сутужна, сину мій, вкраїнська справа…» (доба Руїни і руїна людських душ у драматичній поемі Лесі Українки « Бояриня»)
( урок української літератури у 10 класі)
 
Мета уроку: ознайомити учнів з історичними подіями, що лягли в основу твору, з історією його написання та нелегким шляхом до читача; проаналізувати проблематику та сюжетну канву,образи , розкрити  ідейно – художню глибину. Розвивати навички вдумливого читання та аналізу художніх творів, творчі здібності школярів. Виховувати в десятикласників глибокий інтерес до складних сторінок історії України, поглиблювати почуття патріотизму, національної свідомості та гідності.
 
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
 
Обладнання: портрет Лесі Українки, тексти драматичної поеми «Бояриня», музичний супровід, проектна дошка, мультимедійна презентація,  пам’ятки, інформаційні папки, картки  самооцінювання.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хід уроку
 
1.Організація класу. Оголошення теми та мети уроку.
 
Наш урок проходить у перший весняний день, тому настрій у всіх  особливий, адже навесні не тільки оживає природа , а й народжуються у нас  нові надії на щастя, мир та злагоду,  на кохання…У цей час в Україні здавна співають веснянки.
 
( звучить веснянка) слайд
Дякуємо дівчаткам за чудовий настрій, створений  веснянкою.
 
 Що ви знаєте про використання веснянок Лесею Українкою? ( ними Леся захоплювалася з 5- річного віку, широко використовувала у « Лісовій пісні»)
 
Ви прочитали драматичну поему Лесі Українки «Бояриня». Хто співає і коли веснянку у творі? ( співає веснянку Оксана, дочка старого козака Олекси Перебійного на початку твору)
Вона молода, закохана, впевнена у своєму щасливому майбутньому. Чи здійснилися її мрії?  Якою ми бачимо героїню у кінці твору? 
 
Що таке честь і безчестя, вірність і зрада, щастя та руїна в людських душах, руїна в державі? На ці питання ми шукатимемо відповіді, вивчаючи драматичну поему Лесі Українки « Бояриня», єдиний твір поетеси на тему історичної минувшини України.
 
Тож запишемо тему уроку в зошити: « Сутужна, сину мій, вкраїнська справа…» (доба Руїни і руїна людських душ у драматичній поемі  Лесі Українки  « Бояриня»)  слайд         Сьогодні на уроці, знайомлячись із змістом твору, нам потрібно розкрити трагедію рідного краю крізь призму особистого життя героїв.
А також довести, що у творі показано добу Руїни і руїну людських душ.

Думаю, що тема уроку не залишить вас байдужими, адже будемо обговорювати питання, які хвилюють і вас, молодих, сподіваюся, що герої твору, який будемо розглядати,  допоможуть і вам визначитися у своїх почуттях, навчать вас цінувати справжнє кохання, бути вірними коханій людині і рідній землі, не пустити в своє серце зраду, не допустити руїни душі…
 
Тож у кінці уроку очікую від вас таких результатів: слайд
Чи схвилювала вас тема уроку?
Чи зрозуміли підняті проблеми?
Чи допоможе вам сьогоднішня розмова у майбутньому? 
 
План уроку : слайд
 
1.     Історична основа драматичної поеми Лесі Українки « Бояриня».
2.     Написання твору та нелегкий шлях до читача.
3.     Проблематика та сюжетна канва поеми.  
4.     Характеристика образів.
5.     « Перехрестя думок».
 
 
Епіграф:   епіграфом до уроку пропоную слова  сучасної поетеси Галини Стеценко: дошка

Не  зможу я покинути й піти

Кудись одна світ за очі від тебе,

На чужині що зможу я знайти,

Де все чуже, чужі земля і небо?

Галина Стеценко
 
Ці слова відображають одну з головних проблем твору, а  також причину душевної драми головної героїні і , на жаль, реалії нашого часу.
На столах ви бачите інформаційні папки з необхідними для роботи матеріалами  та картки самооцінювання.  Найбільш  цікаві думки у процесі роботи занотовуєте в зошити у формі тез. У кінці уроку здасте  зошити з картками  самооцінювання керівникам груп.

2. Актуалізація опорних знань
У сучасної поетеси Ліни Костенко є такі рядки: слайд,портрет Лесі Українки
Пам`ятайте, що на цій планеті,
Відколи  сотворив її пан Бог,
Ще не було епохи для поетів,
Але були поети для епох.
Саме до таких поетів належить Леся Українка, саме про неї ці слова. Найбільшим джерелом Лесиної геніальності була  її велика любов до України. Недарма ще зовсім юною вона гордо назвала себе Українкою. Кожен рядок геніальної поетеси, кожне слово писалося з думкою про рідну землю.  ( учениця  читає вірш  Лесі Українки  « До тебе, Україно», звучить музичний супровід)
Пригадаймо, серед яких людей зростала майбутня поетеса, у кого перейняла велику любов до України. 2 слайди
На слайдах світлини Олени Пчілки, Петра Косача, Михайла Драгоманова, учні коротко розповідають про кожного з них.
Цікава грань таланту поетеси – її драматичні поеми.
Що таке драматична поема?  Які вам відомі?   (Драматична поема – переважно невелика за розміром віршована п’єса, в  якій поєднується драматичне й ліричне розкриття теми, виклад матеріалу відзначається лаконізмом, вся увага зосереджена на розкритті ідейного конфлікту в  момент його найбільшого загострення)

3. Основна частина уроку.
Будити національну свідомість українців – життєве і творче кредо поетеси. Добре знаючи історію України, поетеса  у драматичній поемі  «Бояриня» відобразила одну з найважчих її сторінок – добу Руїни. Який твір вивчали про ці події?   Що ж нам відомо про події того часу? Послухаємо повідомлення нашого юного історика…
( виступ учня з повідомленням, запитання до нього).слайд
Учитель:  слайд    Нелегким був шлях поеми до читача. Написана ««Бояриня» за три дні квітня 1910р. в Єгипті поблизу Каїра , де Леся перебувала на лікуванні. Вперше надрукована у 1914р., за радянських часів твір було заборонено за антиросійське звучання,  прийшов він до сучасного читача тільки у 1989р.
Ви прочитали твір, і я хочу почути, як ви визначили його проблематику та сюжетну канву. Зверніть увагу, що завдання такого виду ви зустрінете на зовнішньому незалежному оцінюванні.
Вибрати проблеми, які порушує автор у творі: слайд
-         А)роль сімейного виховання у формуванні національної свідомості;
-         Б)вибір шляхів боротьби за долю рідного краю;
-         В) збереження людської та національної гідності;
-         Г) людина і природа;
-         Д) вірність даній присязі;
-         Е) роль і місце митця у суспільному житті;
-         Є) любов та взаємоповага – основа щасливого сімейного життя.
Встановити відповідність між елементом сюжету та подією у творі: слайд
Елемент сюжету
Подія
Експозиція
Згода Оксани на одруження із Степаном  та переїзд  до Москви

Зав`язка
Життя Оксани в Москві, її намагання вжитися в роль боярині, усвідомлення неможливості допомогти своєму краю.

Розвиток подій

Зустріч родини Перебійних  із Степаном, сином бойового побратима Олекси Перебійного, а тепер московським боярином.

Кульмінаця

Згасання Оксани, крах надій на активну боротьбу за волю України.

Розв`язка

Пропозиція Степана Оксані  повернутися на Україну: «Ти вільна, се тільки я в неволі…»


( усні відповіді учнів)
-         А зараз перевіримо , наскільки  ви  уважні читачі. Ось кошик знань,  у ньому цитати з твору. За цитатами упізнай  героя!
-         Яким ж постають перед нами герої твору? Як вони шукають свого щастя і щастя своєму краю? Зараз ми детальніше проаналізуємо художні образи твору, працюючи у групах.
1група – образ Оксани
2 група – образ Степана та його сім`ї
3 група – образи родини Перебійних  як справжніх українських патріотів (учні готуються  2 хв. , звучить музичний супровід)  
Після відповіді про  образ  Оксани :    настав час відпочинку, виконаємо вправу для розслаблення м`язів очей  «Пальмінг»  лікаря – офтальмолога Бейтса  (звучить музичний супровід, 1,5 хв. )
Під час відповідей групи інші учні записують риси характеру персонажів, за чергою  зачитують, не повторюючи.
 
- Чия доля схвилювала вас найбільше?
- Погляди якого героя ви поділяєте?
 
-А ось якими побачила героїв твору наша театральна група . До вашої уваги їх творчий проект. Звучить музичний супровід.  (Інсценізація останнього діалогу Оксани і Степана).
 
Які почуття, враження від почутого?
 
Що запропонував Степан хворій Оксані?
 
Чому Оксана вважає повернення на Україну неможливим?
 
Чим покриті “чисті” Степанові руки? З чим порівнює їх Оксана?
 
Як розумієте образ заржавілої шаблі?
 
Як ви розумієте останні слова Оксани?  Яка головна ідея закладена в них?
 
У чому трагедія Оксани?
 
Розкрити протиріччя життєвої долі героїні (на що сподівалася? Як
склалося?).
 
Згадаймо, якою була Оксана на початку твору,  коли співала веснянку? Що призвело її до загибелі? Ностальгія?
 
- Які емоції, почуття вдалося найяскравіше передати нашим акторам? Чи вдалося їм показати, як руїна в державі відгукнулася на долях героїв.
Ось і підійшли ми до  « Перехрестя думок». слайд
-         Що потрібно, щоб бути щасливим?
Що ви зробили б на місці героїв, щоб врятувати своє щастя? (хлопці – Степана, дівчата – Оксани)

-         Як ви розумієте слова Олекси Перебійного: « Сутужна, сину мій, вкраїнська справа…» ?
Яка вона сьогодні, « вкраїнська справа»?
Працює  « Вільний мікрофон»
Мені приємно, що ви так активно працювали на уроці, показали розуміння піднятих проблем, що ми досягли очікуваних результатів.
І як підсумок нашої розмови,  хочу запропонувати вам закінчити речення: слайд
-Я зробив (зробила) для себе висновки…
-...це мій улюблений герой (героїня) ,тому що…
- Найбільше мене вразило…
- Для мене найважливішим  відкриттям було

4.Підсумок уроку
Виставити оцінки у картки самооцінювання і здати разом з робочими зошитами
Кожна людина сама будує своє щастя. І дехто мріє знайти його на чужині. Та якими б багатствами людина не володіла, виявляється, що для повноцінного, духовно багатого життя їй потрібен  зв`язок  з  рідною  землею. Підтвердженням можуть бути слова письменника Богдана Лепкого: «Рідної землі триматися треба, бо як відірвемося від неї,то буде їй зле без нас, і нам недобре без неї».  Слайд    І я надіюся, що саме ви,  майже випускники школи,  зробите нашу країну такою, щоб ніколи у нашій історії не повторювалася доба Руїни, щоб не було таких особистих трагедій, як у героїв, про яких ми сьогодні говорили, щоб ніхто з українців не шукав щастя на чужині , а мав його на рідній землі.
 5..Домашнє  завдання      слайд
А домашнім завданням пропоную вам
- творчу роботу « Життєві уроки Лесі Українки» 12б.
- написати листа до одного з героїв твору  12б.
- скласти кросворд за змістом поеми 10б.





Комментариев нет:

Отправить комментарий